Nájdete nás na novej adrese Zavarská 9266/11F , TRNAVA

Rektifikované dlažby a obklady

V dnešnej dobe nielen odborníci, ale aj veľké množstvo zákazníkov pozná pojem rektifiková dlažba či rektifikovaný obklad. Mnohí zákazníci si vyberajú dlažby a obklady práve podľa týchto kritérií, čo my určite schvaľujeme. Chceme Vám priblížiť, čo vlastne tá rektifikácia v jednoduchosti znamená… Rektifikované dlažby a obklady Rektifikácia obkladov a dlažieb je výrobný proces, pri ktorom sa dosiahne výsledok, že […]

V dnešnej dobe nielen odborníci, ale aj veľké množstvo zákazníkov pozná pojem rektifiková dlažba či rektifikovaný obklad. Mnohí zákazníci si vyberajú dlažby a obklady práve podľa týchto kritérií, čo my určite schvaľujeme.

Chceme Vám priblížiť, čo vlastne tá rektifikácia v jednoduchosti znamená…

Rektifikované dlažby a obklady

Rektifikácia obkladov a dlažieb je výrobný proces, pri ktorom sa dosiahne výsledok, že dlažba/ prípadne obklad má vysokú presnosť všetkých hrán. To dosiahneme obrusovaním  dlaždíc po vypálení na presný rozmer, nakoľko sa dĺžba pôvodne výraba o niečo väčšia, aby sme teda mali dostatočný priestor na jej úpravu.  Teda rektifikácia akoby odstraňovala odchýlky v rozmeroch dlažby/obkladu brúsením, čím dosiahneme rovnaký rozmer všetkých kusov dlažby a obkladu daných rozmerov v celej sérii. Z tohto dôvodu je o niečo drahšia, ako nerektifikovaná dlažba/obklad. Tento úkon je teda navyše, preto sa musí aj cenovo zohľadniť na cene dlažby.

Takže na rozdiel od nerektifikovaných dlažieb a obkladom sú tie rektifikované nezrovnateľne presnejšie, čo samozrejme umožňuje  pokládku pri použití veľmi úzkych špár v šírke už  od 1mm /1,5 mm. Táto pokládka na minimálnu veľkosť špár sa nazýva bezšpárová, ktorá doporučujeme používať v interiéroch – a to chceme určite zdôrazniť, že pre exteriér doporučujeme špáry širšie – minimálne 2mm. Exteriér je špeciálne zaťažované miesto vystavené poveternostným vplyvom počasia počas striedania všetkých štyroch ročných období.

Treba však zdôrazniť, že rektifikácia dlažieb a obkladov neznamená, že by sme ich v konečnom dôsledku nemuseli vôbec špárovať. Špára je určite dôležitá – a to z viacerých dôvodov – zmiernenie tlaku, pnutia, ku ktorých na stavbách prirodzene dochádza. Hlavne, keď je v dome podlahové kúrenie – vtedy je dôležité dodržiavať špáry – betón sa tepelne rozťahuje a  naopak pri nižších teplotách sťahuje / zjednodušene pracuje/. Ak sú v dome radiátory /ústredné kúrenie… vtedy sa môže ísť naozaj  na minimálnu špáru.

 Taktiež z hľadiska hygieny – keď sa na dlažbu vyleje nejaká kvapalina, bez problémov sa špára dá utrieť, prípadne vydezinfikovať z čistiacim prostriedkom a dlažba tak neutrpí žiadnu ujmu a je vždy aj po rokoch ako nová. Ak by špára nebola, tekutina zatečie pod dlažbu a môže spôsobovať či už zápach / alebo pri väčšom množstve vody aj zatečenie kvapaliny pod celú dlažbu. Dodržiavanie špár a ich čistenie tak znížia náročnosť údržby dlažby, zabraňuje šíreniu baktérií a v konečnom dôsledku tak určite predlžujú životnosť samotnej dlažby či obkladu.

Ďalšou výhodou rektifikovaných dlažieb je aj z hľadiska estetiky – dlažba má menší počet špár, pôsobí  už na prvý poklad kompaktne – čiže dosiahneme vďaka nim  celistvejší , precíznejší na oko akoby čistejší  vzhľad podlahy, či steny,  ktorá ovplyvní vnímanie celého interiéru.

A na záver tejto debaty ohľadom  špár a rektifikácie  by sme mali spomenúť fakt, že rektifikované obklady – najmä tie  veľkoformátové, dodajú interiéru nielen krásu a eleganciu, ale aj značku moderného štýlu či už v interiéri alebo exteriéri každého domu, v ktorom sa nachádzajú.

Ale musíme podotknúť že v interiérovom štýle Retro alebo Vintage sa naozaj skôr používajú menšie obklady /či dlažby a vo väčšine sú nerektifikované a to z toho dôvodu, že úplná nepresnosť im dodá šmrnc a sú z nich často krásne dizajnové kúsky, ktoré oživia každý – áno, aj moderný dom, alebo domček ladený celý vo vintage štýle.

Návrat hore

Predajňa